Katia&Bony
EVDE GEÇİRECEĞİN BİR YILBAŞINDA YAPILABİLECEK 5 ŞEY
, BLOG

EVDE GEÇİRECEĞİN BİR YILBAŞINDA YAPILABİLECEK 5 ŞEY

Yılın en hevesle beklenen zamanı yaklaşıyor: Yılbaşı! Herkes yavaştan nasıl bir plan yapacağını düşünmeye başladı eminiz: yeni yılı bir konser veya partide karşılamak, o gün için yurt dışına çıkmak, yurt içinde bir kayak merkezine gitmek… Şüphesiz tüm bunlar eğlenceli etkinlikler. Peki ya evde kalmak? Bütün bir yıl evdeyiz yine mi evde olacağız, dediğini duyar gibiyiz. Aslında eğlenmek bulunduğun yerden öte, o yerde neler yaptığınla ve kimlerle vakit geçirdiğinle ilgilidir. Bir an için hayal et... Ailenle veya arkadaşlarınla birlikte mutlu ve keyif dolu dakikalar geçiriyorsunuz ve bu güzel dakikaları birbirinden renkli etkinliklerle dolduruyorsunuz. Hele de bu sene yılbaşının Pazar gününe denk geldiğini düşünürsek, belki de en yaraşır kutlama evde yapılacak bir plan olabilir. 

O zaman şimdi bu hayali gerçeğe dönüştürme vakti. İşte evinde geçireceğin bir yılbaşı gecesinde uygulayabileceğin eğlenceli birkaç fikir:

 

1. Geri Sayım Çantaları Hazırlamak

Görsel Kaynak

Yılbaşını bu kadar heyecanlı kılan, o bekleyiş halidir. “Ne kadar kaldı, ne zaman yılbaşına gireceğiz?” heyecanı gerçekten de çok eğlencelidir. Peki bu keyifli bekleyişi güzel bir etkinlikle tamamlamak nasıl olurdu? Aslında geri sayım çantaları bu fikir için mükemmel. Geri sayım çantaları hazırlamak için ilk önce çanta olarak kullanacağın, kese kağıtlarından poşetlere, her biri gece on ikiye biraz daha yaklaşan saat resimleri çiz ve her bir poşetin içine farklı farklı şeyler yerleştir: konfeti, fotoğraf çekilmek için şapka ve gözlükler, izlemek için bir film vb. Saatler kese kağıtlarının üzerindeki saatleri gösterdikçe evdekilerle kese kağıtlarını açın ve içinden çıkan küçük sürprizler sayesinde birlikte keyifli saatler geçirin. Eğer yılbaşında sana çocuklar da eşlik ediyorsa, bu paketleri açma görevini çocuklara vererek 2017’nin son gecesinin onlar için unutulmaz bir gece olmasını sağlayabilirsin.

 

2. 2017 Yılını Anımsatan 20 Maddelik Listeler

Evet, sevinci ve hüznüyle bir yıl daha geride kalıyor. Hepimizin yeni yıldan birçok güzel beklentisi var. Herkes gelecek yılı düşünürken, sen ailenle bir farklılık yapıp geride bıraktığınız yılı bir kez daha anmak ister misin? Bunu bir tür “hafıza testi” ya da “küçük bir değerlendirme” olarak düşünebilirsin. Bu etkinliği yapmak oldukça basit. İster internetten hazır, istersen de çocuklarınla ya da arkadaşlarınla birlikte hazırlayacağın 20 soruluk bir listeyle geçmişi kısa bir film tadında hatırlayabilirsin. Senin için birkaç soru önerisi: 365 günde en çok heyecan duyduğun an neydi? Ya da arkadaşlarınla birlikte gittiğin yerlerden en çok hangisini sevdin? Sergilemekten en çok pişmanlık duyduğun davranışın hangisiydi? Mutlaka dene, eminiz ki çok seveceksin. (Bu listeye ek olarak yeni yıldan beklentilerini ve yeni yılda almak istediğin riskleri yazabileceğin ek iki liste de oluşturabilirsin.) Listeleri oluştururken hem zamanın ne kadar hızlı geçtiğini bir kez daha görecek, hem de ailenle ve arkadaşlarınla tatlı/tatsız ne çok anı biriktirdiğini fark edip, birlikte olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunu bir kez daha hatırlayacaksın. Güle güle 2017, merhaba 2018!

 

3. Balonlardan Renkli Kar Taneleri Yapmak

Görsel Kaynak

Başlığı görünce ister istemez kendi kendine balondan kar tanesi nasıl yapılır diye sormuş olabilirsin. Bu “kendin yap” etkinliğinin yapımı hem oldukça kolay, hem çok eğlenceli, hem de çoğu kişi tarafından henüz keşfedilmemiş. Tek yapman gereken önceden şişirdiğin balonları, bir kumaş (parlak olmasını öneriyoruz) parçasına doldurmak ve bu içi balon dolu kumaşı ip, bant vb. bir şeyle tavana veya avizeye bağlamak. Ardından tam gece on ikide bu kumaşa iliştirdiğin ipi çek ve balonların kar taneleri gibi yere düşmesinin keyfini çıkar.

 

4. Müzik Dinlemeye ve Film İzlemeye Yeni Bir Tat Katmak

Müzik dinlemek ve film izlemek ne zaman es geçilebilmiş ki? Şüphesiz her iki aktivite de her zaman eğlenceli olmuştur. Yılbaşının ruhuna yakışır şekilde bu hoş etkinliklerde biraz değişiklik yapmak güzel olurdu değil mi? Dilersen müzikten başlayalım. Sana önerimiz yılbaşından önce şarkı listeleri oluşturman. 90’lı yıllarda favori şarkılar ya da üniversite yıllarında bayılarak dinlediğin şarkılar gibi listelerle tüm gece sevdiğin şarkıları dinleyebilirsin. Bu listelere dans edebileceğin bir şarkı listesi de eklersen, özellikle saat on ikiye yaklaştığında sevdiklerinle birlikte doyasıya dans edebilirsin. Müzik dinlemenin yanında bir de güzel bir film izlemek istersen yılbaşına özel hazırlanmış film listelerinden bir tane film seçip pijamalarını giydikten sonra patlamış mısır, kola, çikolata, kuru yemiş gibi atıştırmalıklar eşliğinde keyifli anlar geçirebilirsin. Filmden alacağın zevki artırmak için filmi yüksek sesle ve ışıklar kapalı şekilde izlemeni öneriyoruz =)

 

5. Tombala Oynamak ve Yılbaşı Ağacı Süslemek

Bunları herkes yapıyor zaten, diyebilirsin. Evet doğru, ancak ne önemi var ki? Sevdiklerinle keyifli vakit geçirdikten sonra eski-yeni her etkinlik güzeldir! Tombalan yoksa 31 Aralık öncesi bir tane almayı unutma! Geçen yıldan kalan yılbaşı ağacın varsa belki ekstradan yeni süsler almayı düşünebilirsin. Yılbaşı günü veya daha önceki günlerin birinde güzel bir akşam yemeğinden sonra ağacını süsleyebilirsin.


Yılbaşı gecesinde ise kuru yemişlerini yerken sevdiklerinle tombalanın tadını çıkarabilirsin. “Ne varsa eskilerde var” sözünün hakkını veren tombala oynama ve yılbaşı ağacı süsleme etkinliklerini atlamamanı tavsiye ediyoruz.

Yılbaşı; yeni başlangıçlar, planlar, değişimler, yeni kararlar için en uygun zamandır. Biz de bu özel günde sevdiklerinle eğlenceli dakikalar geçirebilmen için birbirinden renkli fikirler sunduk. Tabii bunlar tek başına yeterli değil... Bir de bunlara eşlik edecek lezzetli yemekler ve seni yılbaşı ruhuna hazırlayacak kıyafetlerle bu sene evde geçireceğin yılbaşı gecen hazır!

Eksiksiz bir yeni yıl başlangıcı için, evde geçireceğin yılbaşı gecesine en uygun yılbaşı konseptli ürünlerimize de göz atabilirsin...

Mutlu yıllar!

Yorum bırak

Yorumlar onaydan geçmektedir. Anlayışınız için teşekkürler.