Katia&Bony
ÇORAPLAR HAKKINDA 10 İLGİNÇ GERÇEK
, BLOG

ÇORAPLAR HAKKINDA 10 İLGİNÇ GERÇEK

 

 

Çoraplar, gardırobumuzun olmazsa olmaz parçaları ve her gün giydiğimiz giyim eşyalarından biri. Çoraplar sadece ayaklarımızı sıcak tutmakla kalmıyor, onlara rahatlık da sağlıyor ve kıyafet kombinlerimize en güzel tamamlayıcı oluyorlar.


Peki ilk çorapların mağara adamları tarafından giyildiğini ve Roma lejyonerlerinin çorap ve sandalet ikilisini giydiklerini biliyor muydun?


İşte çoraplarla ilgili 10 ilginç gerçek:


1. Dünyanın en eski çorapları parmak arası çoraplardır.


Bilinen en eski çorap çifti 1,600 yaşındadır ve 19. yüzyılın sonlarında, Mısır'da bulunan Nil'deki bir Yunan kolonisi olan eski Oxyrhynchus'un mezarlık alanlarında bulunmuştur. Çoraplar kırmızı yünden üretilmiş ve sandaletle birlikte giymek için parmak arası şeklinde yapılmışlardır.


2. Çorap anlamına gelen İngilizce "sock" kelimesinin kökeni Roma'ya uzanıyor.


"Sock" kelimesi Latince "soccus" kelimesinden geliyor. "Soccus" ise Romalı komedi aktörleri tarafından giyilen gevşek bir terliktir.


3. Çorapları ilk giyenler mağara adamlarıdır.


Uzmanlar, ilk çorapların hayvan derilerini ayaklarının etrafına dolayan ve ayak bileklerine bağlayan mağara adamları tarafından giyildiğine inanıyorlar. Hayvan kürkleri bazen ekstra sıcaklık sağlamak için kullanılmıştır.


4. Yunan çorapları keçeli hayvan kılından yapılmıştır.


M.Ö. 8. yüzyılda Yunan şair Hesiod, keçeli hayvan kılından yapılmış çorapların geçtiği bir şiir yazmıştır. Keçeli hayvan kılından çoraplar yumuşak bir his yaratmıyor değil mi? :)


5. Antik Romalılar da sandalet-çorap modasını takip etmişler.


Yorkshire'da bir arkeolojik kazıda bulunan bir sandalette malzeme liflerinin bulunması çorap tipi bir giysinin giyildiğini düşündürmüştür. Roma lejyonerleri de 2016 yılında yeniden trend olan  sandalet-çorap modasına uymuşlar.


6. Kayıp çoraplar size yılda 1250 TL'ye mal olabilir.


Eşleşmeyen çoraplara artık kimse gülmüyor. Hatta birbirinden farklı çoraplar giyilerek muhteşem bir tarz yaratılıyor. 2011 yılında, araştırmacılar, dört kişilik bir ailenin yılda ortalama 60 çorap kaybettiğini ve toplamda 1250 TL'lik zarara uğradığını tespit etti. Araştırmacıların bize söyleyemedikleri şey ise,  bu kayıp çoraplar nerede? :)

 

7. Genç erkeklerin %82'si haftada en az bir kez "tuhaf" bir çorap giyiyor.


Eşi olmayan çorap tekleri çok alakasız bir çorapla giyildiğinde ister istemez ortaya tuhaf bir görünüm çıkabiliyor. Araştırmalar bunu yapanların %82'sinin genç erkekler olduğunu söylüyor.


8. Eşleşmeyen çorap giyenlerin evli olma olasılığı daha yüksektir.


Evli insanların eşlerini uyandırmamak için karanlıkta giyinmeleri daha yaygındır. Bu da kazarayla farklı renklerde giyilmiş çoraplar ile sonuçlanıyor.


9. Çorabın yan tarafındaki süs desenine “saat” denir.


Bilek kısmındaki alana "saat” denmesinin nedeni uzak mesafeden saat gibi görünmesinden kaynaklanıyor.


10. Çorap renkleriyle ilgili görgü kuralları vardır.


Geleneksel görgü kurallarına göre çorap rengi, ayakkabıların ve/veya pantolonların rengine uygun olmalıdır,  pantolonlardan en az bir ton, ayakkabılardan ise birkaç ton açık olmalıdır.


Ama bazen, dikkat çekmek ya da içindeki canlı enerjiyi yansıtmak için pantolonlarınızın renginden bağımsız olarak parlak bir çift çorap giymek de çok iyi bir alternatif olabilir.


Senin çoraplarla ilgili bildiğin ilginç bir gerçek var mı? Buradan ya da sosyal medya hesaplarımızdan bizimle paylaşabilirsin.


Renkli ve kombinlerini taçlandıracak yeni sezon çoraplarımız için buraya tıklayabilirsin.

Yorum bırak

Yorumlar onaydan geçmektedir. Anlayışınız için teşekkürler.