Katia&Bony
ÇOCUKLAR İÇİN BİR PİJAMA PARTİSİ NASIL HAZIRLANIR?
, BLOG

ÇOCUKLAR İÇİN BİR PİJAMA PARTİSİ NASIL HAZIRLANIR?

Pijama partileri çocukların enerjilerini kullanıp deşarj olabilecekleri harika bir aktivitedir. Bir de bu hafta öğrencilerin sömestr tatiline girecekleri düşünülürse, bu soğuk kış günlerinde evde planlanacak etkinliklerin en eğlencelilerinden biri olabilir. Doğru bir yapılacaklar listesi oluşturulup bu maddeler uygun şekilde kurgulanırsa bir pijama partisi, düzenleyen kişi için de çocuklar için de oldukça keyifli ve kolay hale getirilebilir. İşte çocuğunla birlikte bir pijama partisi düzenlemene yardımcı olacak yapılacaklar listesi:


 1. Partiye Davet Edilecek Kişileri Belirlemek

Bu maddede çocuğunun isteklerine dikkat ederek sevdiği arkadaşlarını çağırmasına izin vermeni öneriyoruz. Tabii davet edilecek kişi sayısı, odanın büyüklüğüne ve içinde kaç kişinin kalacağına bağlı olduğundan çağrılacak kişi sayısını belirlemek gerekiyor.


 1. Davetiye Hazırlamak ve Göndermek

Görsel Kaynak

Kırtasiyeden davetiye kartları alabilir ya da çocuğunla birlikte el yapımı davetiyeler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca parti için bir Facebook etkinliği de oluşturabilirsiniz. Göndereceğiniz davetiyenin şu bilgileri içermesi işleri kolaylaştıracaktır.

 • Partinin tarihi: Cuma veya cumartesi daha uygun olur böylelikle bir sonraki gün evi toparlamak için vaktin olur.
 • Partinin başlama ve bitiş saati: Uyku pijama partileri genelde saat akşam 5 gibi başlar ve sonraki gün gündüz 10’a kadar devam eder.
 • Partinin (evin) adresi
 • Parti Sahibinin Telefon numarası
 • Misafirler ne getirmeli: Yastık, uyku tulumu ve tabii ki pijama…

İnsanları parti gününe çok az bir vakit kala davet edersen, partiye gelebilme ihtimalleri düşük olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca önceden haber vermende fayda var.


 1. Aktivite ve Oyun Listesi Çıkarmak 

Çocuğunun arkadaşlarıyla yapabileceği aktiviteleri ve oynayacağı oyunları önceden belirlemek ve bunlar için gerekli malzemeleri hazırlamak (ya da kendilerinin getirmelerini rica etmek) bu geceden alınabilecek keyfi kat be kat artıracaktır. Birkaç aktivite ve oyun örneğini aşağıya yazdık. Sen ve çocuğun dilerseniz birlikte bunlara eklemeler yapabilirsiniz.


 • Çocuğunla birlikte onun ve arkadaşlarının dinleyip keyif alabileceği bir şarkı listesi oluşturmak ve saç tarağı/su şisesi gibi ekipmanları bulundurarak birlikte şarkı söylemelerine destek olmak (pijama partilerinde şarkıcı olmak için illa mikrofona ihityaç yok yani=))
 • Beyaz bir çarşaf veya tişört üzerine keçeli kalemler ile şekiller çizmek, resimler yapmak (Kumaşın arkasına karton mukavva yapıştırılarak boyanın arka taraftan akmasının önüne geçilebilir.)
 • Oyun oynamaları için uyku tulumlarının avantajlarından yararlanmak. Oyun şu şekilde oynanır: Bir çocuk odadan çıkar ve dışarıda 10’a kadar sayıp bekler. Diğer çocuklar uyku tulumlarını değiştirip, tamamen saklanır. 10’a kadar saydıktan sonra dışarıdaki çocuk geri gelir ve tuluma dokunarak hangi tulumda hangi çocuğun olduğunu tahmin etmeye çalışır.

Bunlar dışında çocuklar isterlerse birlikte bir film izleyebilirler ya da eğer hediye almışlarsa onları birbirlerine verebilirler. Ayrıca tüm bu anları tekrar tekrar hatırlamak için video ya da fotoğraf çekip unutulmaz kılabilirsin.


 1.  Sevdikleri Yiyecekleri Hazırlamalarını Sağlamak

 

Bu özel gece için bir değişiklik yap ve yiyecekleri senin yerine çocukların hazırlamasına izin ver. :)  Tabii birazcık yardımına ihtiyaçları olabilir :) Şüphesiz çocukların en sevdikleri gıdalar arasında pizza ve bonbonlu kek başı çekiyor. O zaman bırakalım bu gece onları tüketsinler. Kendi mini pizzalarını veya keklerini yapmaları için gerekli malzemeleri önceden temin ederek nasıl yapacakları konusunda çocukları yönlendirebilirsin. Bu gecenin sabahını bir anne kahvaltısı ile sonlandırmak tabii ki hiçbir şeyin yerini tutamaz değil mi? O yüzden kahvaltı görevini kendine diğer gıdaları hazırlama görevini ise çocuklara bırakmanı öneriyoruz.


 1. Evi Dekore Etmek
 
Görsel Kaynak                                    Görsel Kaynak

 

Çocuklar bu gece renkli fon kartonlarına ve el işi kağıtlarına diledikleri şekilleri çizip makasla kesebilirler. Sen de bu şekilleri uzun ve geniş bir kartona yapıştırmalarına yardım edebilir, sonra kartonu da duvara sabitleyebilirsin. Bu eğlenceli dakikalarda bolca fotoğraf çekip bu keyifli anları sonsuz kılabilirsin.

Listemiz hazır, peki ya malzemeler? Çocuğunun bu gece giyebileceği birbirinden renkli pijamalar için buraya, çoraplar içinse buraya tıklayabilirsin. Bol eğlence ve kahkaha dolu bir gece olsun!Yorum bırak

Yorumlar onaydan geçmektedir. Anlayışınız için teşekkürler.